See faigh on Wiktionary
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0",
"english": "die",
"tags": [
"verb"
],
"translation": "die",
"word": "faigh bás"
},
{
"_dis1": "0 0",
"english": "find fault with",
"translation": "find fault with",
"word": "faigh locht ar"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ga",
"2": "ine-pro",
"3": "*gʰeh₁bʰ-"
},
"expansion": "",
"name": "root"
},
{
"args": {
"1": "ga",
"2": "sga",
"3": "fagaib"
},
"expansion": "Old Irish fagaib",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Old Irish fagaib, the prototonic form of fo·gaib.",
"forms": [
{
"form": "faigheann",
"tags": [
"analytic",
"present"
]
},
{
"form": "gheobhaidh",
"tags": [
"analytic",
"future"
]
},
{
"form": "fáil",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "faighte",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "l",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fáil",
"source": "conjugation",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "faighte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "fachta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "faighim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "faigheann tú",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faighir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faigheann sé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "sí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faighimid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "faigheann muid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "faigheann sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "faigheann siad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "faighid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "a fhaigheann",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"relative"
]
},
{
"form": "a fhaigheas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"relative"
]
},
{
"form": "a bhfaigheann",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"relative"
]
},
{
"form": "a bhfaigheas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"relative"
]
},
{
"form": "faightear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"autonomous",
"indicative",
"present"
]
},
{
"form": "fuair mé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "fuaireas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "fuair tú",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fuairis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fuair sé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "sí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fuaireamar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "fuair muid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "fuair sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fuaireabhair",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fuair siad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fuaireadar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "a fuair",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"relative"
]
},
{
"form": "a bhfuair",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"relative"
]
},
{
"form": "fuarthas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"autonomous",
"indicative",
"past"
]
},
{
"form": "fríoth",
"source": "conjugation",
"tags": [
"autonomous",
"indicative",
"past"
]
},
{
"form": "fríothadh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"autonomous",
"indicative",
"past"
]
},
{
"form": "fríth",
"source": "conjugation",
"tags": [
"autonomous",
"indicative",
"past"
]
},
{
"form": "frítheadh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"autonomous",
"indicative",
"past"
]
},
{
"form": "d'fhaighinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"habitual",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "fhaighinn‡",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"habitual",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "bhfaighinn‡‡",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"habitual",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "d'fhaighteá",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fhaighteá‡",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "bhfaighteᇇ",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "d'fhaigheadh sé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "sí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fhaigheadh sé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "sí‡",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "bhfaigheadh sé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "s퇇",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "d'fhaighimis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"habitual",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "d'fhaigheadh muid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"habitual",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "fhaighimis‡",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"habitual",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "fhaigheadh muid‡",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"habitual",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "bhfaighimis‡‡",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"habitual",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "bhfaigheadh muid‡‡",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"habitual",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "d'fhaigheadh sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fhaigheadh sibh‡",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "bhfaigheadh sibh‡‡",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "d'fhaighidís",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "d'fhaigheadh siad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fhaighidís‡",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fhaigheadh siad‡",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "bhfaighidís‡‡",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "bhfaigheadh siad‡‡",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "a d’fhaigheadh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"relative"
]
},
{
"form": "a bhfaigheadh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"relative"
]
},
{
"form": "d’fhaightí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"autonomous",
"habitual",
"indicative",
"past"
]
},
{
"form": "fhaightí‡",
"source": "conjugation",
"tags": [
"autonomous",
"habitual",
"indicative",
"past"
]
},
{
"form": "bhfaight퇇",
"source": "conjugation",
"tags": [
"autonomous",
"habitual",
"indicative",
"past"
]
},
{
"form": "gheobhaidh mé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"independent",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "gheobhad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"independent",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "gheobhaidh tú",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"independent",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "gheobhair",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"independent",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "gheobhaidh sé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"independent",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "sí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"independent",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "gheobhaimid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"independent",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "gheobhaidh muid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"independent",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "gheobhaidh sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"independent",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "gheobhaidh siad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"independent",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "gheobhaid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"independent",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "a gheobhaidh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"independent",
"indicative",
"relative"
]
},
{
"form": "a gheobhas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"independent",
"indicative",
"relative"
]
},
{
"form": "gheofar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"autonomous",
"future",
"independent",
"indicative"
]
},
{
"form": "faighidh mé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dependent",
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "faighead",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dependent",
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "faighidh tú",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dependent",
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faighir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dependent",
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faighidh sé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dependent",
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "sí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dependent",
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faighimid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dependent",
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "faighidh muid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dependent",
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "faighidh sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dependent",
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faighidh siad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dependent",
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "faighid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dependent",
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "a bhfaighidh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dependent",
"future",
"indicative",
"relative"
]
},
{
"form": "a bhfaigheas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dependent",
"future",
"indicative",
"relative"
]
},
{
"form": "faighfear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"autonomous",
"dependent",
"future",
"indicative"
]
},
{
"form": "gheobhainn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"independent",
"singular"
]
},
{
"form": "gheofá",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"independent",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "gheobhadh sé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"independent",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "sí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"independent",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "gheobhaimis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"independent",
"plural"
]
},
{
"form": "gheobhadh muid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"independent",
"plural"
]
},
{
"form": "gheobhadh sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"independent",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "gheobhaidís",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"independent",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "gheobhadh siad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"independent",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "a gheobhadh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"independent",
"relative"
]
},
{
"form": "gheofaí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"autonomous",
"conditional",
"independent"
]
},
{
"form": "faighinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"dependent",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faighfeá",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"dependent",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faigheadh sé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"dependent",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "sí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"dependent",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faighimis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"dependent",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "faigheadh muid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"dependent",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "faigheadh sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"dependent",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faighidís",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"dependent",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "faigheadh siad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"dependent",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "a bhfaigheadh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"dependent",
"relative"
]
},
{
"form": "faighfí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"autonomous",
"conditional",
"dependent"
]
},
{
"form": "go bhfaighe mé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "go bhfaighead",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "go bhfaighe tú",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "go bhfaighir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "go bhfaighe sé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "sí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "go bhfaighimid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "go bhfaighe muid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "go bhfaighe sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "go bhfaighe siad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "go bhfaighid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"relative",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "go bhfaightear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"autonomous",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "dá bhfaighinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "dá bhfaighteá",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "dá bhfaigheadh sé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "sí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "dá bhfaighimis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "dá bhfaigheadh muid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "dá bhfaigheadh sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "dá bhfaighidís",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "dá bhfaigheadh siad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"relative",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "dá bhfaightí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"autonomous",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faighim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "faigh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faigheadh sé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "sí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faighimis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "faighigí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faighidh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faighidís",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "faightear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"autonomous",
"imperative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "l",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "gheibhim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "gheibheann tú",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "gheibh tú",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "gheibhir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "gheibheann sé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "sí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "gheibh sé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "gheibhimid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "gheibh muid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "gheibheann sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "gheibh sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "gheibheann siad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "gheibh siad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "gheibhid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "a gheibheann",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"relative"
]
},
{
"form": "a gheibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"relative"
]
},
{
"form": "a gheibheas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"relative"
]
},
{
"form": "gheibhtear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"autonomous",
"indicative",
"present"
]
},
{
"form": "gheibhinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"habitual",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "gheibhteá",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "gheibheadh sé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "sí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "gheibhimis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"habitual",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "gheibheadh sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "gheibhidís",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "gheibheadh siad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "a gheibheadh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"relative"
]
},
{
"form": "gheibhtí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"autonomous",
"habitual",
"indicative",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "mutation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ga-mut",
"source": "mutation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faigh",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "fhaigh",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "bhfaigh",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ga",
"10": "faighte",
"2": "verb",
"3": "present analytic",
"4": "faigheann",
"5": "future analytic",
"6": "gheobhaidh",
"7": "verbal noun",
"8": "fáil",
"9": "past participle",
"altform": "",
"head": ""
},
"expansion": "faigh (present analytic faigheann, future analytic gheobhaidh, verbal noun fáil, past participle faighte)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"fut": "gheobhaidh",
"irreg": "yes",
"pp": "~te",
"pres": "~eann",
"vn": "fáil"
},
"expansion": "faigh (present analytic faigheann, future analytic gheobhaidh, verbal noun fáil, past participle faighte)",
"name": "ga-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "e"
},
"name": "ga-mut-link"
},
{
"args": {},
"name": "ga-mut"
}
],
"lang": "Irish",
"lang_code": "ga",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "15 27 16 24 18",
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "15 27 16 24 18",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"get, obtain, procure, acquire, gain, receive"
],
"id": "en-faigh-ga-verb-3XiyT1d1",
"links": [
[
"get",
"get"
],
[
"obtain",
"obtain"
],
[
"procure",
"procure"
],
[
"acquire",
"acquire"
],
[
"gain",
"gain"
],
[
"receive",
"receive"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "26 74",
"kind": "other",
"name": "Irish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "15 27 16 24 18",
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "15 27 16 24 18",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"find, come by"
],
"id": "en-faigh-ga-verb-k5N4K-3j",
"links": [
[
"find",
"find"
],
[
"come by",
"come by"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "aimsigh"
},
{
"word": "tar ar"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/fˠəi/"
},
{
"ipa": "/fˠaɟ/",
"tags": [
"Munster"
]
},
{
"ipa": "/fˠa/",
"tags": [
"Aran"
]
},
{
"ipa": "/fˠɑː/",
"tags": [
"Aran"
]
},
{
"ipa": "/fˠɑː/",
"tags": [
"Cois-Fharraige"
]
},
{
"ipa": "/fˠæːj/",
"tags": [
"Ulster"
]
}
],
"word": "faigh"
}
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "faigh a-mach"
},
{
"_dis1": "0 0 0",
"word": "faigh cuidhteas"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "gd",
"2": "ine-pro",
"3": "*gʰeh₁bʰ-"
},
"expansion": "",
"name": "root"
},
{
"args": {
"1": "gd",
"2": "sga",
"3": "fo·gaib"
},
"expansion": "Old Irish fo·gaib",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Old Irish fo·gaib.",
"forms": [
{
"form": "fhuair",
"tags": [
"past"
]
},
{
"form": "gheibh",
"tags": [
"future"
]
},
{
"form": "faighinn",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "faotainn",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "faighte",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "irregular",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "gd-conj-faigh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fhuair mi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"independent",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "fhuair thu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"independent",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fhuair e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"independent",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "i",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"independent",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "fhuair sinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"independent",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "fhuair sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"independent",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fhuair iad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"independent",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fhuaras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"independent",
"past"
]
},
{
"form": "fhuaradh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"independent",
"past"
]
},
{
"form": "gheibh mi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"independent",
"singular"
]
},
{
"form": "gheibh thu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"independent",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "gheibh e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"independent",
"singular"
]
},
{
"form": "i",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"independent",
"singular"
]
},
{
"form": "gheibh sinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"independent",
"plural"
]
},
{
"form": "gheibh sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"independent",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "gheibh iad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"independent",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "gheibhear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"impersonal",
"independent"
]
},
{
"form": "gheibhtear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"impersonal",
"independent"
]
},
{
"form": "gheibhinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"independent",
"singular"
]
},
{
"form": "gheibheadh tu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"independent",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "gheibheadh e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"independent",
"singular"
]
},
{
"form": "i",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"independent",
"singular"
]
},
{
"form": "gheibheadh sinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"independent",
"plural"
]
},
{
"form": "gheibheamaid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"independent",
"plural"
]
},
{
"form": "gheibheadh sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"independent",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "gheibheadh iad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"independent",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "gheibhte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"independent"
]
},
{
"form": "gheibhteadh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"independent"
]
},
{
"form": "gheibhist",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"independent"
]
},
{
"form": "gheibhiste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"independent"
]
},
{
"form": "cha d' fhuair mi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "cha d' fhuair thu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "cha d' fhuair e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "i",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "cha d' fhuair sinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "cha d' fhuair sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "cha d' fhuair iad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "cha d' fhuaras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"past"
]
},
{
"form": "cha d' fhuaradh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"past"
]
},
{
"form": "chan fhaigh mi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "chan fhaigh thu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "chan fhaigh e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "i",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "chan fhaigh sinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "chan fhaigh sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "chan fhaigh iad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "chan fhaighear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"impersonal",
"negative"
]
},
{
"form": "chan fhaightear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"impersonal",
"negative"
]
},
{
"form": "chan fhaighinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "chan fhaigheadh tu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "chan fhaigheadh e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "i",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "chan fhaigheadh sinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "chan fhaigheamaid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "chan fhaigheadh sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "chan fhaigheadh iad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "chan fhaighte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative"
]
},
{
"form": "chan fhaighteadh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative"
]
},
{
"form": "chan fhaighist",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative"
]
},
{
"form": "chan fhaighiste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative"
]
},
{
"form": "an d' fhuair mi?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "an d' fhuair thu?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "an d' fhuair e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "i?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "an d' fhuair sinn?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "an d' fhuair sibh?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "an d' fhuair iad?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "an d' fhuaras?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"impersonal",
"past"
]
},
{
"form": "an d' fhuaradh?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"impersonal",
"past"
]
},
{
"form": "am faigh mi?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "am faigh thu?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "am faigh e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "i?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "am faigh sinn?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"future",
"plural"
]
},
{
"form": "am faigh sibh?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "am faigh iad?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "am faighear?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"impersonal"
]
},
{
"form": "am faightear?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"impersonal"
]
},
{
"form": "am faighinn?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "am faigheadh tu?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "am faigheadh e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "i?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "am faigheadh sinn?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "am faigheamaid?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "am faigheadh sibh?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "am faigheadh iad?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "am faighte?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"impersonal"
]
},
{
"form": "am faighteadh?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"impersonal"
]
},
{
"form": "am faighist?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"impersonal"
]
},
{
"form": "am faighiste?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"impersonal"
]
},
{
"form": "nach d' fhuair mi?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "nach d' fhuair thu?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "nach d' fhuair e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "nach d' fhuair sinn?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "nach d' fhuair sibh?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "nach d' fhuair iad?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "nach d' fhuaras?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"impersonal",
"past"
]
},
{
"form": "nach d' fhuaradh?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"impersonal",
"past"
]
},
{
"form": "nach faigh mi?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "nach faigh thu?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "nach faigh e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "nach faigh sinn?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"future",
"plural"
]
},
{
"form": "nach faigh sibh?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "nach faigh iad?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "nach faighear?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"impersonal"
]
},
{
"form": "nach faightear?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"impersonal"
]
},
{
"form": "nach faighinn?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "nach faigheadh tu?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "nach faigheadh e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "nach faigheadh sinn?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "nach faigheamaid?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "nach faigheadh sibh?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "nach faigheadh iad?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "nach faighte?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"impersonal"
]
},
{
"form": "nach faighteadh?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"impersonal"
]
},
{
"form": "nach faighist?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"impersonal"
]
},
{
"form": "nach faighiste?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"impersonal"
]
},
{
"form": "gheibh mi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "a gheibh mi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "gheibh thu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "a gheibh thu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "gheibh e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "a gheibh e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "i",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "gheibh sinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "a gheibh sinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "gheibh sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "a gheibh sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "gheibh iad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "a gheibh iad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "gheibhear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"impersonal"
]
},
{
"form": "a gheibhear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"impersonal"
]
},
{
"form": "gheibhtear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"impersonal"
]
},
{
"form": "a gheibhtear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"impersonal"
]
},
{
"form": "faigheam!",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "faigh!",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faigheadh e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "i!",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "faigheamaid!",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "faighibh!",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faigheadh iad!",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "faighear!",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal"
]
},
{
"form": "faightear!",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal"
]
},
{
"form": "faighinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "faotainn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "faighte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "mutation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "l-self",
"source": "mutation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faigh",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "fhaigh",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "gd",
"10": "faotainn",
"11": "past participle",
"12": "faighte",
"2": "verb",
"3": "past",
"4": "fhuair",
"5": "future",
"6": "gheibh",
"7": "verbal noun",
"8": "faighinn",
"9": "or"
},
"expansion": "faigh (past fhuair, future gheibh, verbal noun faighinn or faotainn, past participle faighte)",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "gd-conj-faigh"
}
],
"lang": "Scottish Gaelic",
"lang_code": "gd",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "15 27 16 24 18",
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "15 27 16 24 18",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
4,
11
],
[
29,
35
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
6,
9
],
[
21,
28
]
],
"english": "Did I get my book? - You did.",
"text": "An d'fhuair mi mo leabhar? - Fhuair.",
"translation": "Did I get my book? - You did.",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
3,
8
],
[
32,
38
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
7,
14
],
[
35,
43
]
],
"english": "Will I receive a chance at love? - You will.",
"text": "Am faigh mi cothrom am gaoil? - Gheibh.",
"translation": "Will I receive a chance at love? - You will.",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
3,
12
],
[
38,
48
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
10,
13
],
[
35,
42
]
],
"english": "Would you get that shirt for me? - I would.",
"text": "Am faigheadh tu an lèine sin dhomh? - Gheibheadh.",
"translation": "Would you get that shirt for me? - I would.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"get, obtain, receive"
],
"id": "en-faigh-gd-verb-KcTjJR3P",
"links": [
[
"get",
"get"
],
[
"obtain",
"obtain"
],
[
"receive",
"receive"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "15 27 16 24 18",
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "15 27 16 24 18",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "23 52 25",
"kind": "other",
"name": "Scottish Gaelic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
16,
22
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
13,
18
]
],
"english": "As usual, we found him in the pub.",
"text": "Mar as àbhaist, fhuair sinn san taigh-seinnse e.",
"translation": "As usual, we found him in the pub.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"find"
],
"id": "en-faigh-gd-verb-5mQN6DWt",
"links": [
[
"find",
"find"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "15 27 16 24 18",
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "15 27 16 24 18",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
10,
17
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
9,
13
]
],
"english": "You have done well!",
"text": "'S math a fhuaras thu!",
"translation": "You have done well!",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"achieve, exert (impersonal forms only)"
],
"id": "en-faigh-gd-verb-pDMv44MO",
"links": [
[
"achieve",
"achieve"
],
[
"exert",
"exert"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/fãj/"
},
{
"ipa": "/fãʝ/"
},
{
"ipa": "/fɛ̃ʝ/",
"note": "Barra"
},
{
"ipa": "/fɤj/",
"note": "Wester Ross"
}
],
"word": "faigh"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "yol",
"2": "noun"
},
"expansion": "faigh",
"name": "head"
}
],
"lang": "Yola",
"lang_code": "yol",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "faaighe"
}
],
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 3 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Yola entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
11,
16
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
10,
15
]
],
"english": "E. daily, faith, gay, hail, lay, pay, wait.",
"ref": "1867, OBSERVATIONS BY THE EDITOR:",
"text": "F. daaily, faigh, gaay, haail, laay, paay, waaite.",
"translation": "E. daily, faith, gay, hail, lay, pay, wait.",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"alternative form of faaighe"
],
"id": "en-faigh-yol-noun-ophZU392",
"links": [
[
"faaighe",
"faaighe#Yola"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative"
]
}
],
"word": "faigh"
}
{
"categories": [
"Irish entries with incorrect language header",
"Irish irregular verbs",
"Irish lemmas",
"Irish suppletive verbs",
"Irish terms derived from Old Irish",
"Irish terms derived from Proto-Indo-European",
"Irish terms derived from the Proto-Indo-European root *gʰeh₁bʰ-",
"Irish terms inherited from Old Irish",
"Irish verbs",
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries"
],
"derived": [
{
"english": "die",
"tags": [
"verb"
],
"translation": "die",
"word": "faigh bás"
},
{
"english": "find fault with",
"translation": "find fault with",
"word": "faigh locht ar"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "ga",
"2": "ine-pro",
"3": "*gʰeh₁bʰ-"
},
"expansion": "",
"name": "root"
},
{
"args": {
"1": "ga",
"2": "sga",
"3": "fagaib"
},
"expansion": "Old Irish fagaib",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Old Irish fagaib, the prototonic form of fo·gaib.",
"forms": [
{
"form": "faigheann",
"tags": [
"analytic",
"present"
]
},
{
"form": "gheobhaidh",
"tags": [
"analytic",
"future"
]
},
{
"form": "fáil",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "faighte",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "l",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fáil",
"source": "conjugation",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "faighte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "fachta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "faighim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "faigheann tú",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faighir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faigheann sé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "sí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faighimid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "faigheann muid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "faigheann sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "faigheann siad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "faighid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "a fhaigheann",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"relative"
]
},
{
"form": "a fhaigheas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"relative"
]
},
{
"form": "a bhfaigheann",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"relative"
]
},
{
"form": "a bhfaigheas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"relative"
]
},
{
"form": "faightear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"autonomous",
"indicative",
"present"
]
},
{
"form": "fuair mé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "fuaireas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "fuair tú",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fuairis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fuair sé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "sí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fuaireamar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "fuair muid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "fuair sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fuaireabhair",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fuair siad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fuaireadar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "a fuair",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"relative"
]
},
{
"form": "a bhfuair",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"relative"
]
},
{
"form": "fuarthas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"autonomous",
"indicative",
"past"
]
},
{
"form": "fríoth",
"source": "conjugation",
"tags": [
"autonomous",
"indicative",
"past"
]
},
{
"form": "fríothadh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"autonomous",
"indicative",
"past"
]
},
{
"form": "fríth",
"source": "conjugation",
"tags": [
"autonomous",
"indicative",
"past"
]
},
{
"form": "frítheadh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"autonomous",
"indicative",
"past"
]
},
{
"form": "d'fhaighinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"habitual",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "fhaighinn‡",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"habitual",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "bhfaighinn‡‡",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"habitual",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "d'fhaighteá",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fhaighteá‡",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "bhfaighteᇇ",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "d'fhaigheadh sé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "sí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "fhaigheadh sé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "sí‡",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "bhfaigheadh sé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "s퇇",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "d'fhaighimis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"habitual",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "d'fhaigheadh muid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"habitual",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "fhaighimis‡",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"habitual",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "fhaigheadh muid‡",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"habitual",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "bhfaighimis‡‡",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"habitual",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "bhfaigheadh muid‡‡",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"habitual",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "d'fhaigheadh sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fhaigheadh sibh‡",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "bhfaigheadh sibh‡‡",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "d'fhaighidís",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "d'fhaigheadh siad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fhaighidís‡",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fhaigheadh siad‡",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "bhfaighidís‡‡",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "bhfaigheadh siad‡‡",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "a d’fhaigheadh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"relative"
]
},
{
"form": "a bhfaigheadh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"relative"
]
},
{
"form": "d’fhaightí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"autonomous",
"habitual",
"indicative",
"past"
]
},
{
"form": "fhaightí‡",
"source": "conjugation",
"tags": [
"autonomous",
"habitual",
"indicative",
"past"
]
},
{
"form": "bhfaight퇇",
"source": "conjugation",
"tags": [
"autonomous",
"habitual",
"indicative",
"past"
]
},
{
"form": "gheobhaidh mé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"independent",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "gheobhad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"independent",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "gheobhaidh tú",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"independent",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "gheobhair",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"independent",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "gheobhaidh sé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"independent",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "sí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"independent",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "gheobhaimid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"independent",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "gheobhaidh muid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"independent",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "gheobhaidh sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"independent",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "gheobhaidh siad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"independent",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "gheobhaid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"independent",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "a gheobhaidh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"independent",
"indicative",
"relative"
]
},
{
"form": "a gheobhas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"independent",
"indicative",
"relative"
]
},
{
"form": "gheofar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"autonomous",
"future",
"independent",
"indicative"
]
},
{
"form": "faighidh mé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dependent",
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "faighead",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dependent",
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "faighidh tú",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dependent",
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faighir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dependent",
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faighidh sé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dependent",
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "sí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dependent",
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faighimid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dependent",
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "faighidh muid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dependent",
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "faighidh sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dependent",
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faighidh siad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dependent",
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "faighid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dependent",
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "a bhfaighidh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dependent",
"future",
"indicative",
"relative"
]
},
{
"form": "a bhfaigheas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"dependent",
"future",
"indicative",
"relative"
]
},
{
"form": "faighfear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"autonomous",
"dependent",
"future",
"indicative"
]
},
{
"form": "gheobhainn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"independent",
"singular"
]
},
{
"form": "gheofá",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"independent",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "gheobhadh sé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"independent",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "sí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"independent",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "gheobhaimis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"independent",
"plural"
]
},
{
"form": "gheobhadh muid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"independent",
"plural"
]
},
{
"form": "gheobhadh sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"independent",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "gheobhaidís",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"independent",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "gheobhadh siad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"independent",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "a gheobhadh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"independent",
"relative"
]
},
{
"form": "gheofaí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"autonomous",
"conditional",
"independent"
]
},
{
"form": "faighinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"dependent",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faighfeá",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"dependent",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faigheadh sé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"dependent",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "sí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"dependent",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faighimis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"dependent",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "faigheadh muid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"dependent",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "faigheadh sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"dependent",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faighidís",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"dependent",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "faigheadh siad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"dependent",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "a bhfaigheadh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"dependent",
"relative"
]
},
{
"form": "faighfí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"autonomous",
"conditional",
"dependent"
]
},
{
"form": "go bhfaighe mé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "go bhfaighead",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "go bhfaighe tú",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "go bhfaighir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "go bhfaighe sé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "sí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "go bhfaighimid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "go bhfaighe muid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "go bhfaighe sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "go bhfaighe siad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "go bhfaighid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"relative",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "go bhfaightear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"autonomous",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "dá bhfaighinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "dá bhfaighteá",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "dá bhfaigheadh sé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "sí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "dá bhfaighimis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "dá bhfaigheadh muid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "dá bhfaigheadh sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "dá bhfaighidís",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "dá bhfaigheadh siad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"relative",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "dá bhfaightí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"autonomous",
"past",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "faighim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "faigh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faigheadh sé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "sí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "faighimis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "faighigí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faighidh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faighidís",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "faightear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"autonomous",
"imperative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "l",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "gheibhim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "gheibheann tú",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "gheibh tú",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "gheibhir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "gheibheann sé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "sí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "gheibh sé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "gheibhimid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "gheibh muid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "gheibheann sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "gheibh sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "gheibheann siad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "gheibh siad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "gheibhid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "a gheibheann",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"relative"
]
},
{
"form": "a gheibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"relative"
]
},
{
"form": "a gheibheas",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"relative"
]
},
{
"form": "gheibhtear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"autonomous",
"indicative",
"present"
]
},
{
"form": "gheibhinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"habitual",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "gheibhteá",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "gheibheadh sé",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "sí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "gheibhimis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"habitual",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "gheibheadh sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "gheibhidís",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "gheibheadh siad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "a gheibheadh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"habitual",
"indicative",
"past",
"relative"
]
},
{
"form": "gheibhtí",
"source": "conjugation",
"tags": [
"autonomous",
"habitual",
"indicative",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "mutation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "ga-mut",
"source": "mutation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faigh",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "fhaigh",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "bhfaigh",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ga",
"10": "faighte",
"2": "verb",
"3": "present analytic",
"4": "faigheann",
"5": "future analytic",
"6": "gheobhaidh",
"7": "verbal noun",
"8": "fáil",
"9": "past participle",
"altform": "",
"head": ""
},
"expansion": "faigh (present analytic faigheann, future analytic gheobhaidh, verbal noun fáil, past participle faighte)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"fut": "gheobhaidh",
"irreg": "yes",
"pp": "~te",
"pres": "~eann",
"vn": "fáil"
},
"expansion": "faigh (present analytic faigheann, future analytic gheobhaidh, verbal noun fáil, past participle faighte)",
"name": "ga-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "e"
},
"name": "ga-mut-link"
},
{
"args": {},
"name": "ga-mut"
}
],
"lang": "Irish",
"lang_code": "ga",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"glosses": [
"get, obtain, procure, acquire, gain, receive"
],
"links": [
[
"get",
"get"
],
[
"obtain",
"obtain"
],
[
"procure",
"procure"
],
[
"acquire",
"acquire"
],
[
"gain",
"gain"
],
[
"receive",
"receive"
]
]
},
{
"glosses": [
"find, come by"
],
"links": [
[
"find",
"find"
],
[
"come by",
"come by"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "aimsigh"
},
{
"word": "tar ar"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/fˠəi/"
},
{
"ipa": "/fˠaɟ/",
"tags": [
"Munster"
]
},
{
"ipa": "/fˠa/",
"tags": [
"Aran"
]
},
{
"ipa": "/fˠɑː/",
"tags": [
"Aran"
]
},
{
"ipa": "/fˠɑː/",
"tags": [
"Cois-Fharraige"
]
},
{
"ipa": "/fˠæːj/",
"tags": [
"Ulster"
]
}
],
"word": "faigh"
}
{
"categories": [
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries",
"Scottish Gaelic entries with incorrect language header",
"Scottish Gaelic irregular verbs",
"Scottish Gaelic lemmas",
"Scottish Gaelic suppletive verbs",
"Scottish Gaelic terms derived from Old Irish",
"Scottish Gaelic terms derived from Proto-Indo-European",
"Scottish Gaelic terms derived from the Proto-Indo-European root *gʰeh₁bʰ-",
"Scottish Gaelic verbs"
],
"derived": [
{
"word": "faigh a-mach"
},
{
"word": "faigh cuidhteas"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "gd",
"2": "ine-pro",
"3": "*gʰeh₁bʰ-"
},
"expansion": "",
"name": "root"
},
{
"args": {
"1": "gd",
"2": "sga",
"3": "fo·gaib"
},
"expansion": "Old Irish fo·gaib",
"name": "der"
}
],
"etymology_text": "From Old Irish fo·gaib.",
"forms": [
{
"form": "fhuair",
"tags": [
"past"
]
},
{
"form": "gheibh",
"tags": [
"future"
]
},
{
"form": "faighinn",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "faotainn",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "faighte",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "irregular",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "gd-conj-faigh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "fhuair mi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"independent",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "fhuair thu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"independent",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "fhuair e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"independent",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "i",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"independent",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "fhuair sinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"independent",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "fhuair sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"independent",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "fhuair iad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"independent",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "fhuaras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"independent",
"past"
]
},
{
"form": "fhuaradh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"independent",
"past"
]
},
{
"form": "gheibh mi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"independent",
"singular"
]
},
{
"form": "gheibh thu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"independent",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "gheibh e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"independent",
"singular"
]
},
{
"form": "i",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"independent",
"singular"
]
},
{
"form": "gheibh sinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"independent",
"plural"
]
},
{
"form": "gheibh sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"independent",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "gheibh iad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"independent",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "gheibhear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"impersonal",
"independent"
]
},
{
"form": "gheibhtear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"impersonal",
"independent"
]
},
{
"form": "gheibhinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"independent",
"singular"
]
},
{
"form": "gheibheadh tu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"independent",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "gheibheadh e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"independent",
"singular"
]
},
{
"form": "i",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"independent",
"singular"
]
},
{
"form": "gheibheadh sinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"independent",
"plural"
]
},
{
"form": "gheibheamaid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"independent",
"plural"
]
},
{
"form": "gheibheadh sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"independent",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "gheibheadh iad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"independent",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "gheibhte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"independent"
]
},
{
"form": "gheibhteadh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"independent"
]
},
{
"form": "gheibhist",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"independent"
]
},
{
"form": "gheibhiste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"independent"
]
},
{
"form": "cha d' fhuair mi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "cha d' fhuair thu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "cha d' fhuair e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "i",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"negative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "cha d' fhuair sinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"negative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "cha d' fhuair sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "cha d' fhuair iad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"negative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "cha d' fhuaras",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"past"
]
},
{
"form": "cha d' fhuaradh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"impersonal",
"negative",
"past"
]
},
{
"form": "chan fhaigh mi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "chan fhaigh thu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "chan fhaigh e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "i",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "chan fhaigh sinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "chan fhaigh sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "chan fhaigh iad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "chan fhaighear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"impersonal",
"negative"
]
},
{
"form": "chan fhaightear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"impersonal",
"negative"
]
},
{
"form": "chan fhaighinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "chan fhaigheadh tu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "chan fhaigheadh e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "i",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"negative",
"singular"
]
},
{
"form": "chan fhaigheadh sinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "chan fhaigheamaid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"negative",
"plural"
]
},
{
"form": "chan fhaigheadh sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "chan fhaigheadh iad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"negative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "chan fhaighte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative"
]
},
{
"form": "chan fhaighteadh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative"
]
},
{
"form": "chan fhaighist",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative"
]
},
{
"form": "chan fhaighiste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"impersonal",
"negative"
]
},
{
"form": "an d' fhuair mi?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "an d' fhuair thu?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "an d' fhuair e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "i?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "an d' fhuair sinn?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "an d' fhuair sibh?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "an d' fhuair iad?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "an d' fhuaras?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"impersonal",
"past"
]
},
{
"form": "an d' fhuaradh?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"impersonal",
"past"
]
},
{
"form": "am faigh mi?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "am faigh thu?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "am faigh e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "i?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "am faigh sinn?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"future",
"plural"
]
},
{
"form": "am faigh sibh?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "am faigh iad?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "am faighear?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"impersonal"
]
},
{
"form": "am faightear?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"impersonal"
]
},
{
"form": "am faighinn?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "am faigheadh tu?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "am faigheadh e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "i?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "am faigheadh sinn?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "am faigheamaid?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "am faigheadh sibh?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "am faigheadh iad?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "am faighte?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"impersonal"
]
},
{
"form": "am faighteadh?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"impersonal"
]
},
{
"form": "am faighist?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"impersonal"
]
},
{
"form": "am faighiste?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"impersonal"
]
},
{
"form": "nach d' fhuair mi?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "nach d' fhuair thu?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "nach d' fhuair e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "nach d' fhuair sinn?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "nach d' fhuair sibh?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "nach d' fhuair iad?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "nach d' fhuaras?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"impersonal",
"past"
]
},
{
"form": "nach d' fhuaradh?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"impersonal",
"past"
]
},
{
"form": "nach faigh mi?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "nach faigh thu?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "nach faigh e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "nach faigh sinn?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"future",
"plural"
]
},
{
"form": "nach faigh sibh?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "nach faigh iad?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "nach faighear?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"impersonal"
]
},
{
"form": "nach faightear?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"impersonal"
]
},
{
"form": "nach faighinn?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "nach faigheadh tu?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "nach faigheadh e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "nach faigheadh sinn?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "nach faigheamaid?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "nach faigheadh sibh?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "nach faigheadh iad?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "nach faighte?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"impersonal"
]
},
{
"form": "nach faighteadh?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"impersonal"
]
},
{
"form": "nach faighist?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"impersonal"
]
},
{
"form": "nach faighiste?",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"impersonal"
]
},
{
"form": "gheibh mi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "a gheibh mi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "gheibh thu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "a gheibh thu",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "gheibh e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "a gheibh e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "i",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "gheibh sinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "a gheibh sinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "gheibh sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "a gheibh sibh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "gheibh iad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "a gheibh iad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "gheibhear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"impersonal"
]
},
{
"form": "a gheibhear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"impersonal"
]
},
{
"form": "gheibhtear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"impersonal"
]
},
{
"form": "a gheibhtear",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"impersonal"
]
},
{
"form": "faigheam!",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "faigh!",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "faigheadh e",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "i!",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "faigheamaid!",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "faighibh!",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "faigheadh iad!",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "faighear!",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal"
]
},
{
"form": "faightear!",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"impersonal"
]
},
{
"form": "faighinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "faotainn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "faighte",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "mutation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "l-self",
"source": "mutation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "faigh",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "fhaigh",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "gd",
"10": "faotainn",
"11": "past participle",
"12": "faighte",
"2": "verb",
"3": "past",
"4": "fhuair",
"5": "future",
"6": "gheibh",
"7": "verbal noun",
"8": "faighinn",
"9": "or"
},
"expansion": "faigh (past fhuair, future gheibh, verbal noun faighinn or faotainn, past participle faighte)",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "gd-conj-faigh"
}
],
"lang": "Scottish Gaelic",
"lang_code": "gd",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Scottish Gaelic terms with usage examples"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
4,
11
],
[
29,
35
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
6,
9
],
[
21,
28
]
],
"english": "Did I get my book? - You did.",
"text": "An d'fhuair mi mo leabhar? - Fhuair.",
"translation": "Did I get my book? - You did.",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
3,
8
],
[
32,
38
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
7,
14
],
[
35,
43
]
],
"english": "Will I receive a chance at love? - You will.",
"text": "Am faigh mi cothrom am gaoil? - Gheibh.",
"translation": "Will I receive a chance at love? - You will.",
"type": "example"
},
{
"bold_text_offsets": [
[
3,
12
],
[
38,
48
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
10,
13
],
[
35,
42
]
],
"english": "Would you get that shirt for me? - I would.",
"text": "Am faigheadh tu an lèine sin dhomh? - Gheibheadh.",
"translation": "Would you get that shirt for me? - I would.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"get, obtain, receive"
],
"links": [
[
"get",
"get"
],
[
"obtain",
"obtain"
],
[
"receive",
"receive"
]
]
},
{
"categories": [
"Scottish Gaelic terms with usage examples"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
16,
22
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
13,
18
]
],
"english": "As usual, we found him in the pub.",
"text": "Mar as àbhaist, fhuair sinn san taigh-seinnse e.",
"translation": "As usual, we found him in the pub.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"find"
],
"links": [
[
"find",
"find"
]
]
},
{
"categories": [
"Scottish Gaelic terms with usage examples"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
10,
17
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
9,
13
]
],
"english": "You have done well!",
"text": "'S math a fhuaras thu!",
"translation": "You have done well!",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"achieve, exert (impersonal forms only)"
],
"links": [
[
"achieve",
"achieve"
],
[
"exert",
"exert"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/fãj/"
},
{
"ipa": "/fãʝ/"
},
{
"ipa": "/fɛ̃ʝ/",
"note": "Barra"
},
{
"ipa": "/fɤj/",
"note": "Wester Ross"
}
],
"word": "faigh"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "yol",
"2": "noun"
},
"expansion": "faigh",
"name": "head"
}
],
"lang": "Yola",
"lang_code": "yol",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"alt_of": [
{
"word": "faaighe"
}
],
"categories": [
"Pages with 3 entries",
"Pages with entries",
"Yola entries with incorrect language header",
"Yola lemmas",
"Yola nouns",
"Yola terms with quotations"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
11,
16
]
],
"bold_translation_offsets": [
[
10,
15
]
],
"english": "E. daily, faith, gay, hail, lay, pay, wait.",
"ref": "1867, OBSERVATIONS BY THE EDITOR:",
"text": "F. daaily, faigh, gaay, haail, laay, paay, waaite.",
"translation": "E. daily, faith, gay, hail, lay, pay, wait.",
"type": "quotation"
}
],
"glosses": [
"alternative form of faaighe"
],
"links": [
[
"faaighe",
"faaighe#Yola"
]
],
"tags": [
"alt-of",
"alternative"
]
}
],
"word": "faigh"
}
Download raw JSONL data for faigh meaning in All languages combined (43.8kB)
{
"called_from": "parser/304",
"msg": "HTML tag <div> not properly closed",
"path": [
"faigh"
],
"section": "Irish",
"subsection": "verb",
"title": "faigh",
"trace": "started on line 6, detected on line 6"
}
{
"called_from": "parser/304",
"msg": "HTML tag <div> not properly closed",
"path": [
"faigh"
],
"section": "Irish",
"subsection": "verb",
"title": "faigh",
"trace": "started on line 5, detected on line 6"
}
{
"called_from": "parser/304",
"msg": "HTML tag <div> not properly closed",
"path": [
"faigh"
],
"section": "Irish",
"subsection": "verb",
"title": "faigh",
"trace": "started on line 4, detected on line 6"
}
{
"called_from": "parser/304",
"msg": "HTML tag <div> not properly closed",
"path": [
"faigh"
],
"section": "Irish",
"subsection": "verb",
"title": "faigh",
"trace": "started on line 2, detected on line 6"
}
{
"called_from": "parser/1336",
"msg": "no corresponding start tag found for </div>",
"path": [
"faigh"
],
"section": "Irish",
"subsection": "verb",
"title": "faigh",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parser/304",
"msg": "HTML tag <div> not properly closed",
"path": [
"faigh"
],
"section": "Irish",
"subsection": "verb",
"title": "faigh",
"trace": "started on line 2, detected on line 2"
}
{
"called_from": "parser/1336",
"msg": "no corresponding start tag found for </div>",
"path": [
"faigh"
],
"section": "Irish",
"subsection": "verb",
"title": "faigh",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parser/1336",
"msg": "no corresponding start tag found for </div>",
"path": [
"faigh"
],
"section": "Irish",
"subsection": "verb",
"title": "faigh",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parser/1336",
"msg": "no corresponding start tag found for </div>",
"path": [
"faigh"
],
"section": "Irish",
"subsection": "verb",
"title": "faigh",
"trace": ""
}
{
"called_from": "parser/1336",
"msg": "no corresponding start tag found for </div>",
"path": [
"faigh"
],
"section": "Irish",
"subsection": "verb",
"title": "faigh",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: faigh/Irish 'radical' base_tags=set()",
"path": [
"faigh"
],
"section": "Irish",
"subsection": "verb",
"title": "faigh",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'lenition'",
"path": [
"faigh"
],
"section": "Irish",
"subsection": "verb",
"title": "faigh",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'eclipsis'",
"path": [
"faigh"
],
"section": "Irish",
"subsection": "verb",
"title": "faigh",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'third m/f'",
"path": [
"faigh"
],
"section": "Scottish Gaelic",
"subsection": "verb",
"title": "faigh",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'affirmative interrogative'",
"path": [
"faigh"
],
"section": "Scottish Gaelic",
"subsection": "verb",
"title": "faigh",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'affirmative interrogative'",
"path": [
"faigh"
],
"section": "Scottish Gaelic",
"subsection": "verb",
"title": "faigh",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'affirmative interrogative'",
"path": [
"faigh"
],
"section": "Scottish Gaelic",
"subsection": "verb",
"title": "faigh",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative interrogative'",
"path": [
"faigh"
],
"section": "Scottish Gaelic",
"subsection": "verb",
"title": "faigh",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative interrogative'",
"path": [
"faigh"
],
"section": "Scottish Gaelic",
"subsection": "verb",
"title": "faigh",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'negative interrogative'",
"path": [
"faigh"
],
"section": "Scottish Gaelic",
"subsection": "verb",
"title": "faigh",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'relative future'",
"path": [
"faigh"
],
"section": "Scottish Gaelic",
"subsection": "verb",
"title": "faigh",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: faigh/Scottish Gaelic 'radical' base_tags=set()",
"path": [
"faigh"
],
"section": "Scottish Gaelic",
"subsection": "verb",
"title": "faigh",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'lenition'",
"path": [
"faigh"
],
"section": "Scottish Gaelic",
"subsection": "verb",
"title": "faigh",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.